ד"ר צ'רנוב עמיהוד
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מחלות עור

 
מחלות עור הן בין בעיות הבריאות הכלל-עולמיות הנפוצות ביותר. הן גורמות לעתים קרובות סבל רב הן לחולים והן לבני משפחותיהם. בנוסף, הן גם יוצרות בעיות פסיכולוגיות וכספיות מרובות. מחלות עור כרוניות וחשוכות מרפא, כמו פסוריאזיס ואחרות, גורמות לתחלואה משמעותית, שמתבטאת באי נוחות ובפגיעה באיכות החיים.
 
בנוסף לכך, מחלות סרטניות כמו מלנומה, יכולות לגרום לתחלואה קשה, לעתים עד כדי סיכון חיים. העור הוא בעל מבנה יוצא מהכלל וייחודי. הוא ניזוק לעתים קרובות עקב היותו מצוי ישירות "בקו האש" הראשוני של פגיעות. קיימות אלפי מחלות עור וחלקן יכולות לגרום גם להפרעות כיעור קוסמטיות משמעותיות וזאת בנוסף למעמסה ולנכות ניכרים.
 
למרות שמחלות עור כרוניות, כמו פסוריאזיס, דלקת עור אטופית ("אסטמה של העור" בשפת העם), ויטיליגו וכיבי רגליים, הן בדרך כלל לא בסיכון חיים מייידי, יש להם משקל רב בחיי היומיום מבחינה נפשית ואסתטית, שעלול להוביל גם לתוצאות פיזיות, רגשיות ואף להוצאות כספיות. מחלת עור יכולה לגרום לפגיעה במבנה העור, מוגבלויות בפעילות יומיומית ואפילו לתחושת ניכור לסביבה בשל מראה מכוער או בשל נכות מסוימת, במידה וקיימת.
 
דוגמאות לכך הן מחלות כמו קרטודרמה (קרנת), שגורמת לפגיעה בכושר עבודה כתוצאה מהתעבות ליצירת קשקשת מרובה בכפות ידיים ורגליים, או נכות מדלקת עור למגע שבה קיימת אי יכולת להשתמש בידיים בגלל דלקת קשה. אובדן תיפקוד ידיים מסוג זה מביא למצב שספר או ששף, לדוגמה, אינם מסוגלים להמשיך בעיסוק שלהם, וזוהי נכות של ממש.
 
מחלות עור
 
כאן המקום להזכיר מחלות עור ששכיחותן באוכלוסיה היא גבוהה ואף ממשיכה לגדול יותר ויותר:
 
  • דלקת עור אטופית (atopic dermatitis) – מחלה שנקראת בשפת העם "אסטמה של העור". זוהי מחלה שכיחה ומציקה שנפוצה אצל תינוקות וילדים, אשר מתחילה בגיל הרך וחולפת לרוב בגיל ההתבגרות, עם מעט שרידים מהמחלה בהמשך. זוהי מחלה מאוד שכיחה, שתפוצתה בילדות מגיעה לכ- 20% מכלל הילדים בעולם וב- 40% מהם היא חולפת כליל בגיל ההתבגרות. היא מלווה בעור יבש, נגעים קשקשיים שגורמים לעקצוץ חזק ומלווה בגרד בעיקר בקיפולי מרפקים וברכיים ובתינוקות גם במצח ובלחיים. העור נעשה לעתים מעובה כתוצאה מגרד כרוני. הטיפולים כוללים שימון של העור, משחות סטרואידיות ועוד טיפולים במשחות שונות, ולעתים גם פוטותרפיה. המחלה קשורה גם במתחים ובלחצים ולכן יש צורך, לעתים, בייעוץ פסיכולוגי.

  • פסוריאזיס (Psoriasis) – מחלה שנקראת בעברית "ספחת". זוהי מחלה כרונית, הנובעת מתפקוד לקוי של המערכת החיסונית, שפוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. היא מתבטאת בפריחה עם חטטים ורובדים מכוסי קשקשת בצבע כסף. המחלה יכולה לעבור בתורשה מהורים לילדים ויש לה צורות שונות. היא מושפעת מחילופי מזג אוויר ומזיהומים שונים. מזג אוויר חם ויבש יכול בדרך כלל להיטיב עם המחלה. היא יכולה להיות מלווה בדלקת פרקים ומחלת מעיים דלקתית וגם יש בה סיכון גבוה למחלות קרדיווסקולריות (לב וכלי דם). למחלה יש טיפולים רבים ושונים: משחות קורטיזוניות, משחות נגזרות מויטמין D, כדורים אימונוסופרסיביים (מדכאי מערכת חיסונית), טיפולים ביולוגיים ופוטותרפיה. למחלה יש אספקט פסיכולוגי חזק מאוד, וחיי יומיום אשר מלווים בסטרס ובאירועים קשים יכולים בהחלט להשפיע על החולה. גם המראה המכוער והדוחה, לעתים, של המחלה, הוא נדבך נוסף, אשר עלול להוביל להתשה של החולה, במהלך הכרוני הקשה של המחלה. כמו כן, אלכוהול ועישון משפיעים מכל הבחינות על הרעת המחלה.

  • אקנה (Acne) – מחלה שנקראת בעברית "חטטת". זוהי המחלה הנפוצה ביותר שמטופלת, בעיקר, על-ידי רופאי עור, כשהסובלים ממנה הם לרוב מתבגרים ומבוגרים צעירים, אם כי היא יכולה להתפתח גם בגיל מאוחר יותר. אקנה היא דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השיער. ההורמונים הזכריים מגרים יצירת חלב והם גורם חשוב בהתפתחות המחלה. סטרס נחשב למחמיר שלה, בעוד התפקיד של דיאטה לא ברור. למחלה יש השפעה עמוקה על הערכה עצמית ולכן יש לטפל בה במהירות וביעילות. המחלה פוגעת בעיקר בפנים, אבל גם בחזה ובגב. העור הוא, בדרך כלל, שומני וחומרת המחלה יכולה לנוע בין דרגות של קל ועד קשה מאוד. המחלה מורכבת מנגעים בלתי דלקתיים (קומדונים שחורים ולבנים) ודלקתיים (חטטים, פוסטולות ונודולים). הטיפול הוא באמצעות תכשירים שונים, בשילוב של כדורי אנטיביוטיקה או הורמונים. במקרים קשים מאוד ניתן להשתמש בכדורי רואקוטן בצורה מבוקרת, עקב תופעות הלוואי הקשות של התרופה.

  • זיהומים פטרייתיים – מחלות הפוגעות בעור, בציפורניים ובשיער שנגרמות על-ידי זנים שונים של פטריות. הנפוצות ביותר נגרמות על-ידי דמטופיטים שפוגעים בעור ובמרכיביו. הזן השני הוא פטריית הקנדידה, שגם פוגעת באותם האזורים ובנוסף גם באיזורי הריריות (בפה, בנרתיק ובפין). הטיפולים הם באמצעות משחות וכדורים. יש צורך, כטיפול מונע, בלבוש "נושם" (בגדי כותנה ונעלי עור) והפחתה בשימוש בסבון. במקרים רבים, ובמיוחד במקרים של פטרת הציפורניים, קיים תסכול רב והפחתה בהערכה העצמית בשל המראה הדוחה לעתים של המחלה.

  • סרטן העור – השכיחות של סרטן העור נמצאת במצב של עלייה מתמדת עם ריבוי גדל והולך של מקרים מקלים ועד לקשים מאוד ולמסוכנים. סרטני העור הנפוצים מתחלקים לכאלה שאינם מלנומה וכאלה שהם מלנומה. המלנומה נחשבת לסרטן המסוכן ביותר מבין סרטני העור. גורמי הסיכון שלה הם: חשיפה מצטברת לקרינת שמש, סיפור משפחתי, כוויות שמש אקראיות בילדות, עיסוקים או תחביבים שקשורים בשהייה מרובה בשמש, עור בהיר יותר ואנשים עם דיכוי חיסוני (כמו מושתלי כליה ולב). הטיפול הנכון בבעיה: בדיקות תקופתיות עקביות לבדיקת שומות ("נקודות חן" בשפת העם), והסרת שומות מסוכנות או כאלה שנושאות בחובן סיכון עתידי. גם לגבי סרטני עור אחרים צריך להיות מעקב קבוע. ברור כיום שגם סטרס יכול לעורר ולהחמיר את סרטן העור. חייבת להיות מודעות נרחבת בנושא וגם ידע בסיסי כללי לגבי סרטני עור ומניעתם.
 
לקבלת ייעוץ רפואי פרטי ולתיאום תור במרפאה של ד"ר צרנוב, התקשרו: 072-3215379